Илустрација / Фото: Фејсбук/Володимир Зеленски

Силна експлозија се случи во окупираниот украински град Бердјанск, кој се наоѓа на брегот на Азовското Море, пренесува Киев Пост.

Украинските вооружени сили тврдат дека вчера уништиле голем руски воен брод во пристаништето Бердјанск. Видеата на социјалните мрежи покажаа пожари кои беснеат на пристаништето, со серија секундарни експлозии што одекнуваат низ градот.

Украинските сили го нарекоа бродот Саратов. Во претходните извештаи, бродот беше нарекуван Орск.

-Во оперативната зона Азов, според ажурирани информации, големиот десантен брод Саратов бил уништен за време на нападот на окупираното пристаниште Бердјанск. Оштетени се и големите десантни бродови Цезар Куников и Новочеркаск. Се разјаснуваат другите непријателски загуби – соопшти Украина.