Фото: Твитер/Официјален профил на рускиот претседател

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војската ќе продолжи да ја напаѓа енергетската инфраструктура на Украина и покрај бранот глобални критики поради нападите кои оставија милиони луѓе без струја и вода на почетокот на зимата.

– Има многу врева за нашите удари врз енергетската инфраструктура на соседната земја. Да, го правиме тоа. Но кој почна прв? – рече Путин на церемонија на доделување награди што се одржа денеска во Кремљ.

– Критиките нема да ги попречат нашите борбени мисии – додаде рускиот претседател.

Тој ги опиша нападите врз енергетската инфраструктура на Украина како одговор на експлозијата на мостот на Крим и други напади, обвинувајќи го Киев за кревање во воздух на далноводните кабли од нуклеарната централа Курск, но и за прекин на водоснабдувањето во Доњецк.

– Прекинувањето на водоснабдувањето на град со повеќе од милион жители е чин на геноцид – рече Путин, обвинувајќи го Западот за „тотален молк“ по ова прашање.

– Штом преземеме акција и направиме нешто како одговор, веднаш се крева врева – изјави рускиот претседател.

Голем број западни функционери ги нарекоа руските напади врз енергетската инфраструктура на Украина воено злосторство.