Целосна поддршка од Грција за Украина и подготвеност да се испрати помош доколку е потребно изразил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис до украинскиот претседател Володимир Зеленски во нивниот денешен телефонски разговор, информира МИА од Атина.

Паралелно, како што соопштија од кабинетот на грчкиот премиер, Министерството за здравство за Грција испраќа медицински материјал за Украина.

Мицотакис повторил дека Грција уште од самиот почеток ги поддржала строгите санкции на Европската Унија против Русија и изразил подготвеност Грција да ѝ пружи помош на Украина во областите за кои ќе биде побарано.

Претседателот на Украина, според кабинетот на Мицотакис, му се заблагодарил на грчкиот премиер за јасната позиција на Грција и „побарал да продолжи поддршката во рамките на ЕУ“.

Дополнително, грчкиот премиер остварил телефоонски разговор и со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел и се согласиле „да останат целосно координирани на ниво на Европската Унија за пружање секаква можна помош до Украина и украинскиот претседател“.