Фото: Принт-скрин

Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, синоќа изјави дека протекувањето на гасоводот во гасоводот „Северен тек“ во Балтичко Море е „чин на саботажа“.

– Со данската премиерка Мете Фредериксен разговарав за чинот на саботажа на „Северен тек“. „Најважно е да се истражат инцидентите и целосно да се расветлат настаните и нивните причини. Секое намерно нарушување на активната енергетска инфраструктура во Европа е неприфатливо и ќе резултира со најсилен можен одговор – напиша Фон дер Лајен на Твитер.

Вашингтон е подготвен да им помогне на своите европски партнери во истрагата за истекувањето на гасоводите „Северен тек“, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на САД.

Необјаснетите истекувања кои беа откриени долж двата гасовода што ги поврзуваат Русија и Европа предизвикаа истраги во голем број европски земји.

Дански и шведски сеизмолози регистрираа силни експлозии во областите на истекување на гасоводот „Северен тек“, соопшти шведскиот национален сеизмолошки центар на Универзитетот во Успала за Шведската државна телевизија.