Фото: Фејсбук/Министерство за одбрана на Русија

Од почетокот на мобилизацијата во Русија, на 21 септември, земјата ја напуштиле речиси милион лица, соопшти денеска руското издание на „Форбс“, цитирајќи извор запознаен со проценките на Кремљ, јави Бета.

Друг соговорник на „Форбс“ во администрацијата на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија ја напуштиле меѓу 600.000 и 700.000 Руси и додаде дека во моментов е невозможно да се пресмета колку од нив земјата ја напуштиле за туристички цели.

Веднаш по прогласувањето на мобилизација на 21 септември, на руските гранични премини се формираа километарски редици. Најпознат стана граничниот премиен Горњи Ларс, на руско-грузиската граница, каде луѓето чекаа во ред четири или пет дена, често без храна и вода. Редици се формираа и на граничните премини на руско-казахстанската граница.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги отфрли наводите на „Форбс“, наведувајќи дека Кремљ не го знае точниот број на луѓе кои ја напуштиле земјата, но дека е далеку од објавената бројка.

-Ми наликува на новинарска патка. Не знам ни што е руската издавачка куќа „Форбс“. Дали е објавена или не, дали таа издавачка куќа воопшто постои – рече Песков.