Фото: Принтскрин

Украина неодамна објави дека во една ноќ соборила шест руски хиперсонични ракети „Кинжал“, што би било големо назадување во напорите на Москва да развие незапирливо оружје од следната генерација. Не беше објавено кои противвоздушни системи се користени за ова, но американската војска претходно објави дека Украина веќе соборила „Кинжал“ користејќи го системот „Патриот“.

„Патриот“ (што е кратенка за Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target) е ракетен одбранбен систем земја-воздух за целосно бојно поле, развиен од „Рејтеон Технолоџис Корп“ и се смета за еден од најнапредните системи за воздушна одбрана во американскиот арсенал.

Системот првпат беше користен во борба за време на Заливската војна во 1991 година, со батерии кои ги штитеа Саудиска Арабија, Кувајт и Израел, а подоцна беше користен за време на американската инвазија на Ирак во 2003 година.

Системот „Патриот“ беше дизајниран пред да почне да функционира хиперсоничното оружје, а Рејтеон јавно не кажа дека е ефикасен против проектили кои патуваат со хиперсонични брзини (нешто што е над пет пати поголема од брзината на звукот).

Иако САД рекоа дека системот „Патриот“ ја соборил ракетата „Кинжал“, не е јасно дали проектилот патувал со хиперсонична брзина во тоа време. Додека руската ракета Кинжал може да достигне брзина до 12.350 км/ч), „руската окарактеризирање на Кинжал како „хиперсонична“ ракета е донекаде погрешно, бидејќи речиси сите балистички ракети достигнуваат хиперсонични брзини (т.е. над 5 мах) на некои точка за време на нивниот лет“, се вели во извештајот на Центарот за стратешки и меѓународни студии во март 2022 година.

„Патриот“ е мобилен систем кој обично вклучува моќен радар, контролна станица, генератор на струја, станици за лансирање и други возила за поддршка. Системот има различни способности во зависност од типот на пресретнувачот – проектил испукан од батерија – што се користи. Претходниот пресретнувач PAC-2 користи боева глава за фрагментација, додека ракетите PAC-3 користат понапредна технологија „удри за да убиеш“.

Не е јасно кои системи Патриот и се донирани на Украина, но веројатно е дека Киев има барем некои од поновите пресретнувачи. Радарот на системот има домет од над 150 километри, тврдеше НАТО во 2015 година. Новопроизведената батерија Патриот чини повеќе од 1 милијарда долари, со 400 милиони долари за системот и 690 милиони долари за проектилите во батеријата, според ЦСИС.

Украина соопшти дека има потреба од повеќе системи за противвоздушна одбрана за да се заштити од налетот на ракети и беспилотни летала од руските сили. Соединетите Држави, исто така, испорачаа пар напредни ракетни системи земја-воздух (NASAMS) на Украина.

Иако системот „Патриот“ е дизајниран да пресретнува закани како што се авиони и балистички ракети, тој може да ги собори и беспилотните летала „камикази“ кои Русија често ги испраќа за да ја погоди критичната инфраструктура на Украина. Но, тоа би бил исклучително скап начин да се уништат беспилотните летала кои чинат само илјадници долари.

„Рејтеон“ има изградено повеќе од 240 „Патриот“ системи и тие моментално ги користат 18 земји, вклучително и САД. Системот беше многу баран на Блискиот Исток поради заканата што ја претставува Иран за регионот. Според „Рејтеон“, системот пресретнал повеќе од 150 балистички ракети во борба од 2015 година.