Француските обвинители започнаа официјална истрага за осомничениот мигрант, откако тој призна дека подметнал пожар во катедрала од 15. век во Нант.

Триесет и деветгодишниот маж, бегалец од Руанда кој доброволно се пријавил за чувар на катедралата Свети Петар и Павле, обвинителите повторно го испрашувале во саботата навечер и тој сега е во притвор, објави францускиот весник „Ле Монд“.

Цитирајќи го обвинителот Пјер Сени, весникот објави дека осомничениот ја признал одговорноста за пожарот кој на 18 јули го подметнал на три различни места во објектот.

Осомничениот не е идентификуван. Неговиот адвокат, кого „Ле Монд“ го идентификуваше како Квентин Чаберт, рече дека неговиот клиент горко се кае за тоа што го сторил.