Фудбалската репрезентација на САД го освои Голд купот. Американците, во финалето, го победија Мексико со 1:0.

Финалниот натпревар кој се одигра во Лас Вегас, го реши Мајлс Робинсон во 117.минута.

Репрезентацијата на САД, 11.пат играше во финалето на Голд купот, ја освои седмата титула. Мексико остана на осум трофеи.