Фото: Пиксабеј

Како да знаете кога по грипот повеќе не сте заразни? Експертите имаат неколку совети што ќе ви помогнат.

Луѓето со грип се најзаразни од три до четири дена откако ќе развијат симптоми, велат експертите за „Превеншн.ком“.

Повеќето луѓе можат да заразат други пред да се појават симптомите меѓу пет и седум дена откако ќе покажат знаци на вирусот. Децата и луѓето со ослабен имунолошки систем може да го пренесуваат вирусот подолго од седум дена.

– Работите како земање оселтамивир и вакцинација против грип исто така треба да го скратат времетраењето на болеста и заразноста – вели д-р Томас Русо.

Ако имате грип и можете да се изолирате, се препорачува да го правите токму тоа. Ова значи дека треба да се обидете да спиете одвоено од остатокот од вашето домаќинство и да користите друга бања. Треба да останете во изолација додека не ви се намали температурата, а ако морате да бидете покрај други, најдобро е да носите висококвалитетна маска за да го намалите ризикот од инфекција.