Фото: ЕПА

Важно е да се напомене дека од вкупно 175 милијарди долари, само 107 милијарди долари директно ѝ помагаат на владата на Украина. Поголемиот дел од остатокот финансира различни активности на САД поврзани со војната во Украина, а мал дел ги поддржува другите погодени земји во регионот

Секоја година Соединетите Американски Држави им испраќаат милијарди долари помош – многу повеќе од која било друга земја – на корисниците низ светот во остварување на своите безбедносни, економски и хуманитарни интереси.
Од руската интервенција во февруари 2022 година, Украина стана далеку најголем главен примател на американска странска помош. Ова е првпат европска земја да го држи првото место откако администрацијата на Хари С. Труман насочи огромни суми за обнова на континентот преку Маршаловиот план по Втората светска војна.
Од почетокот на војната, американскиот Конгрес изгласа пет нацрт-закони што ѝ обезбедуваат постојана помош на Украина, а тоа го направи неодамна, во април 2024 година. Вкупниот буџетски максимум според овие нацрт-закони – „насловната“ бројка што често ја наведуваат медиумите – е 175 долари милијарди долари. Историските суми им помагаат на голем број украински луѓе и институции, вклучувајќи ги бегалците, органите за спроведување на законот и независните радиодифузери, иако најголемиот дел од помошта е поврзан со војската. Десетици други земји, вклучувајќи ги и повеќето членки на НАТО и Европската Унија, исто така обезбедуваат големи пакети помош за Украина.
Важно е да се напомене дека од вкупно 175 милијарди долари, само 107 милијарди долари директно ѝ помагаат на владата на Украина. Поголемиот дел од остатокот финансира различни активности на САД поврзани со војната во Украина, а мал дел ги поддржува другите погодени земји во регионот.
Голем дел од парите во сметките за помош се троши во Соединетите Американски Држави, плаќајќи за американските фабрики и работници за производство на различни оружја што или се испраќаат во Украина или ги дополнуваат резервите од оружје на САД што Пентагон ги искористи за време на војната. Една анализа, направена од Американскиот институт за претпријатија, покажа дека помошта од Украина го финансира одбранбеното производство во повеќе од седумдесет американски градови.

ЗОШТО САД ОБЕЗБЕДУВААТ ПОМОШ ЗА УКРАИНА?

Голем дел од помошта на САД е наменет за обезбедување системи за оружје, обука и разузнавачки информации што украинските команданти треба да ги бранат од Русија, која има една од најмоќните војски во светот. Повеќето западни аналитичари велат дека воената помош обезбедена од САД и другите сојузници одиграла клучна улога во одбраната и контраофанзивата на Украина против Русија.
Лидерите на САД и сојузниците сметаат дека руската инвазија е брутална и незаконска агресивна војна на границата на НАТО, која, доколку биде успешна, ќе потчини милиони Украинци; ќе поттикне на реваншистичките цели на рускиот претседател Владимир Путин; и ќе предизвика слична агресија од други ривалски сили, особено Кина. Сепак, многу поддржувачи на Украина ги обвинија САД и другите земји донатори за доцнењето на критичната помош во 2023 година и почетокот на 2024 година. Овие критичари велат дека одложувањата ги попречиле борбените способности на Украина и ѝ дозволиле на Русија да ја врати иницијативата на бојното поле и да ја врати територијата на источниот фронт.
Сојузниците на НАТО се особено претпазливи да не бидат директно вовлечени во непријателствата, што може драматично да го зголеми ризикот од нуклеарна војна. Меѓутоа, како што борбите напредуваа, многу влади донатори ја отфрлија својата неподготвеност да ѝ дадат на Украина пософистицирани средства, како што се борбени тенкови и модерни борбени авиони. Во летото 2023 година, САД се согласија да им дозволат на своите европски сојузници да ѝ обезбедат на Украина Ф-16 од американско производство. Првиот трансфер на овие напредни ловци се очекуваше во средината на 2024 година, околу времето кога првиот сет украински пилоти требаше да ја завршат својата обука во авионот.
Повеќе од две години по војната, администрацијата на Џо Бајден обезбеди или се согласи да ѝ обезбеди на Украина долга листа на одбранбени способности, вклучувајќи борбени тенкови „абрамс“, противвоздушни ракети, артилериски гранати, вклучувајќи и касетна муниција, бродови за крајбрежна одбрана и напредни системи за надзор и радар. На почетокот на 2024 година, администрацијата на Бајден, наводно, почнала да ѝ снабдува на Украина значителен број прецизни проектили со долг дострел, познати како ATACMS, кои можат да погодат цели на речиси 200 милји (322 километри).
Кога ќе се спореди со помошта на САД за другите најголеми приматели во последниве години, се забележува извонредниот обем на оваа помош. Гледајќи наназад во последните неколку децении, помошта за Украина, исто така, е меѓу најголемите во однос на големината на американската економија во тоа време. Сепак, големината на американската помош за Украина може да изгледа помалку извонредна во споредба со буџетите на Пентагон секоја година, или она што Министерството за финансии беше овластено (преку Програмата за помош на проблематични средства) да ги спасува банките на Волстрит, автомобилските компании и други сектори на економијата за време на финансиската криза во САД.