Фото: Пиксабеј

Домување

Многумина сакаат да го чистат својот дом со целосно природни и евтини опции што ги намалуваат отпадот и изложеноста на штетни хемикалии. Во тоа им помагаат трикови за чистење што користат голем број природни состојки, како лимон, оцет, сода бикарбона. Сега можете да додадете и чај на таа листа.
Чајот може да се користи за чистење површини како дрвени подови, но еден изненадувачки начин да се користи чајот како средство за чистење е да се полираат валканите и правливите огледала. Само со прскање и бришење, ова средство може да ги остави вашите огледала блескави и без дамки, нешто што повеќето средства за чистење стакло не можат да го направат. За да го претворите вашиот чај во безбедно и целосно природно средство за чистење, ставете ќесичка чај во топла вода околу пет минути.
Ако често пиете чај, можете повторно да ги користите старите ќесички за да направите средство за чистење, иако можеби ќе ви треба дополнителна ќесичка чај или подолго време да отстои за да ја постигнете истата јачина. Откако ќе зоврие, истурете го во празно шише со распрскувач и оставете го да се излади.
Попрскајте ладен чај на огледалата, а потоа избришете ја површината со хартиена салфетка или со крпа од микрофибер. Астрингентната природа на чајот целосно ќе ги отстрани сите честички залепени на вашето огледало оставајќи светол сјај. Стаклото на огледалото ќе свети како ново и суво без траги.
Исто така, природниот мирис на чајот е суптилен начин да го освежите вашиот простор без употреба на понекогаш пресилните ароми на други производи за чистење. Тоа е евтин и лесен начин да го одржувате вашиот дом чист со природен производ.