Нега и убавина

Домаќинката и мајка на три деца Алајна Рајан го сподели својот евтин и ефикасен трик за измазнување на брчките. Таа објасни дека користи лушпа од банана за да спречи нејзината кожа да се збрчка. Алајна напоменува дека овој метод може да биде „одвратен“, а вели дека тоа го прави со години и дека е многу ефикасна природна алтернатива на ботоксот.
– Ова е нешто што го правам со години. Тоа е одвратно, но дејствува како природен ботокс. Внатрешноста на лушпата од банана ги измазнува брчките! Колку е погруба однадвор толку подобро ќе изгледа вашата кожа – објаснува таа додека го трие своето лице со лушпа од банана.
Видеото на Алајна очигледно импресионира многумина, бидејќи брзо стана вирално и собра неверојатни 1,8 милион прегледи.
Во една неодамнешна статија, дерматолозите ги открија дополнителните придобивки на бананите против стареењето кога ги користите нивните лушпи на вашата кожа.
Можеби е тешко да се поверува дека делот што ви недостига од вашата дневна рутина за нега на кожата е делот со кашест сок и житарки, но неодамнешната статија „Тудеј“ покажа дека тврдењата на Тикток се вистинити, бидејќи дерматолозите ги проценија придобивките на лушпата од банана против стареењето.
Иако нема научни докази за докажување на ефектите на ова овошје врз негата на кожата, дерматологот Џордан Карквил од Чикаго и д-р Аделин Кикам од Тексас го споделуваат своето искуство за придобивките.
Според д-р Кикам, танините од бананата се слични на оние што се користат во различни производи за нега на кожата за затегнување и тонирање. Познато е дека тие танини помагаат да се намалат темните кругови и да се осветлат.