Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25902)

Триесетина поети учествуваат на 35. „Поетска ноќ во Велестово“

Годинешното, 35-то јубилејно издание на интернационалниот поетски фестивал „Поетска ноќ во Велестово“ ќе се одржи од 18 до 20 август на повеќе локации во...

Лушпата од банана ја затегнува кожата подобро од ботокс

Нега и убавина Домаќинката и мајка на три деца Алајна Рајан го сподели својот евтин и ефикасен трик за измазнување на брчките. Таа објасни дека...

Научниците се повлекуваат од Х и бараат алтернативи

Претходно годинава истражувачкиот центар „Пју“ објави дека повеќето корисници поминуваат помалку време на Твитер откако Илон Маск ја презеде платформата, а сега новите податоци...

Во Њујорк забрана за вработените да користат Тикток

Њујорк одлучи да ја забрани употребата на Тикток на уредите во државна сопственост, а градските агенции имаат 30 дена да ја отстранат апликацијата во...

Орган што лекарите често го отстрануваат може да се бори...

Малата лојна жлезда зад градната коска често се нарекува „бескорисна“ во зрелоста. Меѓутоа, една неодамнешна студија сугерира дека тимусната жлезда не е ни приближно...

Награди за оскаровецот Питер Бижу и за нашата Лабина Митевска

Годинешното, 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ќе се одржи од 23 до 29 септември во Битола, а ќе биде...

Изложба на уметникот Стефан Димовски во Котор

Во Котор, Црна Гора, се отвора самостојната изложба на македонскиот уметник Стефан Димовски. Изложбата е насловена „Ви ар свиминг тугедар“ или „Ние пливаме заедно“. Стефан...

Добрата монтажа бара трпение, упорност и љубопитност

Во рамките на фестивалот „Македокс“ почна да се одржува онлајн работилница за монтажа со данскиот монтажер Јеспер Осмунд и со данскиот критичар Ту Стин...

Има ли можност за зголемување на пензиите и има ли веројатност...

Усогласувањата на пензиите со трошоците на животот, како и адхок зголемувањата на пензиите во претходните две децении, овозможија порастот на пензиите да го следи...

Доколку некој се обиде да ги поткопа или урне темелите на...

Македонците, без разлика на местото на раѓање, живеење или работење, се составен и нераскинлив дел од македонскиот народ. Оттука, Македонија како заеднички именител и...