Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25902)

Нешто конкретно

Кој прв спомена шарм? Колку што се сеќавам, во Преспа или околу Нивици, на новинарско прашање како ќе дејствуваат во решавањето на сложените состојби...

Првото паметно еколошко пристаниште во Кина се поврза со Јужна Америка

Девет контејнерски брода од 35.000 тони управувани од „Ван хај лајнс“ ќе опслужуваат на маршрутата поминувајќи на главните пристаништа во неколку земји, вклучувајќи ги...

Брановите на Големата вода го заплискуваат брегот на сегашноста

(Осумдесет и седум години од раѓањето на Живко Чинго и половина век од појавувањето на романот „Големата вода“) „Развивајќи ги своите раскажувачки способности, досега убедливо...

Кинески научници ќе вршат истражувања во Арктички Океан

Експедицијата организирана од кинеското министерство за природни ресурси има цел да ги истражи геологијата и геофизиката на средишниот океански гребен, како и атмосферските и...

Иницијативи за дополнително отворање на економијата

До 2025 година посебната област има цел да формира релативно добро воспоставен институционален систем со либерализација и олеснување на инвестициите и трговијата, да постави...

Австралијките со нов рекорд на гледаност

Денеска во Бризбејн (10 ч.), Австралија, ќе се одигра мечот за третото место против Шведска, а утре во финалето во Сиднеј (12 ч.) ќе...

Кој е најмоќниот пасош во светот?

Сингапур го има најмоќниот пасош во светот, според индексот за пасоши на „Хенли“, а неговите граѓани можат да посетат 192 земји без виза. Германија,...

ЕУ не смее да ги блокира социјалните медиуми

Групите за заштита на човекови права стравуваат дека предлог-законот на европскиот блок за контрола на содржините на дигиталните платформи би можел да се искористи...

Спалети е нов селектор на Италија

ФУДБАЛ Италијанскиот фудбалски сојуз и Лучијано Спалети постигнаа договор за преземање на селекторската функција, откако минатата недела Роберто Манчини поднесе оставка, пишува италијанскиот весник „Газета...

Како можат да се справат градовите со топлинските бранови?

Со ескалирање на климатската криза, температурите драстично растат на светско ниво, поради што во ризик се милиони луѓе, а се влошува и квалитетот на...