Претседателот на Владата Зоран Заев денеска во Париз се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон. По средбата тие одржаа заедничка прес-конференција, на која меѓудругото францускиот претседател истакна дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство со ЕУ.

– Тука сум да помогнам за да се изнајде решение со Бугарија – додаде Макрон.

Заев е во работна посета на Франција, придружуван од Никола Димитров и Бујар Османи.