По претходно преземени мерки и активности, полициски службеници од ОВР Гевгелија со претставници на Државен пазарен инспектор денеска извршиле контрола во продажен објект во с.Фурка, општина Стар Дојран.

При контролата во објектот биле пронајдени и одземени околу 900 парчиња петарди и поголем број други разновидни пиротехнички средства.

За настанот бил известен Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава по член 396 од Кривичниот законик.