Фото: Игор Бансколиев / Архива

Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ во содејство со полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции на 17 и 18 март од на граничниот премин Богородица и во околината на Гевгелија се лишиле од слобода четири лица, од кои три странски државјани (еден од Турција и двајца од Албанија и еден државјанин на нашата земја), поради сомнение дека сториле кривично дело фалсификување исправа, казниво по член 378 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти МВР, на 17 март 2023 на излез од државата, А.А.(52) од Република Турција на увид дал турска возачка дозвола за која постои сомнение дека е фалсификувана.

На 18 март 2023 при контрола на патничко возило „хјундаи санта фе“, со струмички регистарски ознаки, управувано од Ф.И.(29) од Струмица, е утврдено дека се извршени корекции на бројот на шасијата на возилото. Истиот ден од страна на двајца албански државјани, Г.К.(45) и Е.Д.(49), доставени се на увид фалсификувани албански возачки дозволи.

Странските државјани се приведени и во консултација со дежурен јавен обвинител за сите се поднесени кривични пријави до надлежното Јавно обвинителство.