За Светскиот ден на Ромите, пред општинската зграда нема да се вее нивното знаме

Традицијата востановена пред неколку години, за Светскиот ден на Ромите 8-ми април, на јарболот пред општинската зграда во Кичево да се вее и ромското...

Дојран полн со туристи за велигденските празници

Леглата во комерцијалниот и приватниот сектор во Дојран уште од вчера попладне се целосно се пополнети, така што од синоќа не може да се...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера...

Охридското Езеро 25 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридско Езеро е 25 сантиметри над дозволениот максимален водостој, додека нивото на Дојранското Езеро е три сантиметри под договорениот максимален водостој. Споредено со просекот...

Во тетовските средни училишта вкупно 3. 434 слободни места

Во седумте тетовски средни училишта има слободни места за 3. 434 ученика, според објавениот Конкурс за запишување ученици во јавните средни училишта за учебната...

Охридското езеро 26 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридското езеро и денеска е 26 сантиметри над дозволениот максимален водостој. Зголемени се нивоата и на реките низ државата, освен на Крива кај...

Сончево со локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневните температури ќе се движат во интервал од...

Тековно одвивање на сообраќајот

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. На патниот правец Крива Паланка – с. Огут (Р-2245) поради свлечиште сообраќајот е во прекин....

Јапонските цреши ја разубавија главната улица во Кичево

Шеста година по ред, во првата половина на април, на главната улица во Кичево цветаат јапонските цреши, кои тука беа засадени по рекструкцијата на...

Расчистен одронот на патот на влезот на Велес

Целосно е расчистен одронот од карпата на влезот во Велес, на регионалниот пат Велес - Градско, кој беше таму од 13 март изутрината. Поради...