Невремето во Србија предизвика голема материјална штета / Фото: ЕПА

Деновиве силните ветрови, ударите на гром и град покажаа дека ние на Балканот мора да се прилагодиме на временските услови и да ги следиме предупредувањата за опасност од катастрофи. Климатолозите не се изненадени од ваквото време. Горан Михајловиќ од српската УХМР за РТС вели дека почетокот на следната недела ќе донесе стабилизација на времето, но дека во среда ќе пристигне ново освежување. Според него, август ќе биде нешто потопол од просекот.

Горан Михајловиќ, рече дека предупредувањето за западниот и централниот регион ќе важи и денеска. Тоа би била изолирана појава, но сепак категоризирана како опасна бура со грмотевици со можност за град, град и силен ветер.

– Потоа почетокот на неделата ќе донесе стабилизација. Во понеделник и вторник би било претежно сончево, многу топло, во вторник максималната температура ќе се движи меѓу 35 и 40 степени, но веќе во текот на ноќта кон среда ќе пристигне ново освежување кое прво ќе го зафати северот и западот од земјава и повторно ќе донесе локални врнежи од дожд и грмежи. До крајот на неделата времето ќе биде умерено топло и претежно стабилно- изјави Михајловиќ .

Според него, првата подготовка кога се најавуваат непогоди е српските граѓани да ги следат временските информации .

– Известувањето на Хидрометеоролошкиот завод во претходните денови се покажа навистина актуелно и актуелно и тоа е првото нешто во подготвеност. Втората е да ги приспособиме некаде активностите, да ги следиме сите совети како да се однесуваме пред, за време и по невремето и грмотевиците, бидејќи за жал жртвите што ги имавме најчесто беа резултат на непочитување на основните правила што ги објави Секторот С за вонредни ситуации и пред се важни за да се обезбеди и обезбеди живот – рече Михајловиќ .

Тој посочува дека оптичката ситуација, распределбата на воздушните маси, движењето, судирот на топол и студен воздух, нестабилноста, потоа големите количества на влага, различниот ветер на височина, односно смолкнувањето на ветерот на височина, сето тоа предизвика да ги имаме овие интензивни бури-грмотевици, организирана конвекција која донесе разорни ефекти во повеќето региони .

-Ваквите бури не се невообичаени за лето, но она што е карактеристично за оваа година е тоа што по многу топло време, имавме присуство на исклучително нестабилна воздушна маса, а тоа резултираше со она што го имавме претходните денови- рече Михајловиќ .

А жестината , вели тој, ќе биде нешто потопол од просекот.

-Просечната температура е меѓу 30 и 32, може да очекуваме од 10 до 15 тропски денови, тоа се денови со максимална температура над 30 степени и врнежите нема да бидат во границите на просечните меѓу 50 и 70 милиметри -заклучи Михајловиќ.