Ознака: украински бегалци

Истражување: Украинските бегалци се повеќе се цел на сексуална експлоатација

Украинските бегалци се повеќе се мета на сексуална експлоатација со зголемен интерес за порнографија која наводно прикажува бегалци од земјата разурната од војна, според...

Уште 100 милиони евра помош од ЕК за украинските бегалци

Европската комисија обезбедува дополнителни 100 милиони евра за земјите-членки на ЕУ кои примаат бегалци од Украина, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската комисија става...

Три земји на ЕУ добиваат 433 милиони евра за помош на...

Белгија, Италија и Луксембург ќе добијат 433,79 милиони евра преку РЕакт-ЕУ за да им се помогне на Украинците кои се наоѓаат во овие земји,...

Џил Бајден оваа недела ќе ги посети Романија и Словачка

Првата дама на САД Џил Бајден оваа недела ќе отпатува во Романија и Словачка за да се сретне со семејствата на украинските бегалци, американските...

Илјадници украински бегалци чекаат на границата со Мексико за да влезат...

Илјадници украински бегалци се наоѓаат во мексиканскиот пограничен град Тихуана, чекајќи да бидат прифатени во САД. Секој ден во САД влегуваат по околу 150 Украинци...

Гоув: Домовите на руските олигарси во Британија можaт да се искористат...

Домовите на санкционираните руски олигарси би можеле да се искористат за сместување на бегалци од војната во Украина, изјави за Би-би-си британскиот државен секретар...