Ознака: Пригожин

Според Пентагон „Вагнер“ е „готов“ по смртта на Пригожин

Портпаролот на Пентагон, бригадниот генерал Патрик Рајдер изјави дека смртта на основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, во суштина е крај на оваа паравоена група. Новинарите...

Песков: Се истражува падот на авионот на Пригожин, како и верзијата...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека руските власти истражуваат различни верзии во врска со урнувањето на авионот во кој се наоѓал основачот...

Путин нема да оди на погребот на Пригожин

Рускиот претседател Владимир Путин не планира да присуствува на погребот на водачот на платениците на „Вагнер“, Евгениј Пригожин, кој загина при урнувањето на неговиот...

Пригожин идентификуван како жртва на авионска несреќа во Русија

Телото на сопственикот на приватната армија „Вагнер“ Евгениј Пригожин е идентификувано меѓу загинатите во авионската несреќа во руската област Твер, јавуваат руските медиуми. Истражниот комитет...

Во тек е вештачењето на ДНК и идентификација на жртвите во...

Форензичарите вршат ДНК-испитување за да ги идентификуваат десетте лица кои загинаа во авионската несреќа во областа Твер, соопшти Рускиот истражен комитет, пренесе „ТАСС“. - За...

Лукашенко: Вагнер живееше, живее и ќе живее во Белорусија, Путин нема...

Главното јадро на руската паравоена формација „Вагнер“ останува на територијата на Белорусија, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко. -Вагнер живееше, Вагнер живее, и Вагнер ќе...

Пригожин со видео порака навести дека моментално делува во Африка

Шефот на руските платеници, Евгениј Пригожин, вчера го објави своето прво видео обраќање по краткиот бунт на крајот на јуни, појавувајќи се на видео...

Пригожин: „Вагнер“ засега не регрутира нови борци, но веројатно ќе го...

Евгениј Пригожин, шефот на руската платеничка група „Вагнер“, во најновата гласовна порака објавена денеска наведува дека неговата воена организација во моментов не регрутира нови...

Пригожин основал нова консултантска компанија во Белорусија

Шефот на руската паравоена група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, која се бореше на страната на Москва во Украина додека нејзините членови не организираа неуспешен бунт...

Путин се обидува да купи време за да смисли како да...

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс тврди дека рускиот претседател Владимир Путин веројатно сè уште размислува како да се справи со шефот на Вагнер, Евгениј...