Ознака: Николај Милков

Не гледаме ниту еден чекор во Македонија за спроведување на европскиот...

Затворањето на бугарските културни клубови во Македонија е елемент на зголемената тензија. Ова го изјави бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. - Дали свесно...

МНР му одговори на Милков: Уставните измени се внатрешно прашање, не...

Министерството за надворешни работи информира дека процесот на уставни измени претставува внатрешно прашање на Македонија, која како обврска е поврзана со пристапните преговори за...

Бугарија сака да биде вклучена во процесот за уставните измени, чека...

Бугарија би сакала да биде вклучена и консултирана во процесот за впишување на Бугарите во Уставот на Македонија, кажал денеска на брифинг во Софија...

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Кристијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков. Тој рече дека министерството за надворешни работи ќе му...

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап...

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите кои патуваат во Македонија за да се поклонат на споменикот на Гоце...

Не можеме да го прифатиме наративот дека бугарските клубови се места...

Бугарија ќе ги преземе сите мерки за случајот „Пендиков“ и тие се веќе во тек. Ова за БТВ го изјави бугарскиот в.д. министер за...

Милков не дојде во бугарското Собрание, се одложува дебатата за Македонија

Бугарските пратеници денеска нема да дебатираат за односите со Македонија затоа што министерот за надворешни работи Николај Милков не дојде во Народното собрание поради...

Да го прекинеме циклусот на провокации од двете страни, порача Османи...

Мора да го прекинеме овој циклус на провокации и насилство од двете страни, и да ја наметнеме нашата позитивна агенда која двете влади се...

Османи и Милков ќе го посетат натепаниот охриѓанец во Софија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе оствари работна посета на Софија. Османи ќе се сретне со неговиот бугарски колега Николај Милков, при...

Отворањето конзулат во Македонија е „сложена и политичка работа“, вели бугарскиот...

Бугарскиот вршител на должност министер за надворешни работи, Николај Милков синоќа нагласи дека отворањето конзулат во Македонија „е сложена и политичка работа“. Неговата изјава беше...