Ознака: ЕПЗ

ЕПЗ не треба да биде замена за процесот на членство во...

Новата политичка заедница на Макрон ја отвора Пандорината кутија Планот на Макрон (за ЕПЗ) ризикува да ги отуѓи луѓето уште пред да започне. Поширока мрежа...

И самата ЕПЗ енигма, не само излезот од безбедносната, енергетската и...

Прв состанок на европската политичка заедница (ЕПЗ) во Прага Со официјална пленарна сесија започна првиот состанок на европската политичка заедница во Прага, каде што учествуваат...

Османи во Прага ги претставила „црвените линии“ на Косово

Претседателката на Косово – Вјоса Османи изјави дека на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц им поставила „црвени линии“...

Идејата на Макрон ги доведе на иста маса оние што инаку...

Следниот самит ќе се одржи во Молдавија Во главниот град на Чешка денеска ќе се одржи неформален Самит на ЕУ, чиј фокус ќе биде одговорот...

Европските лидери се согласиле дека мораат да ја намалат цената на...

Холандскиот премиер Марк Руте денеска од Прага, каде што се одржува првиот состанок на Европската политичка заедница, изјави дека „тоа за што денеска се...

Дали вие ја казнувате Русија или Србија, праша Вучиќ во Прага

Одлуката дали Србија ќе може да увезува руска нафта – одложена е за 1 декември. По првиот самит на Европската политичка заедница во Прага,...

Чекањето во Прага ги потсети Вучиќ и Ковачевски на студентските денови

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој се наоѓа на Самитот во Прага на иницијативата за формирање на Европска политичка заедница, на Инстаграм објави фотографија...

Украина мора да победи за да го спречи напредувањето на руските...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска побара од европските лидери уште оружје за да ги спречи руските тенкови да стигнат до Варшава или Прага, пренесоа...

Европската политичка заедница ќе ја одржи првата лидерска средба на 6...

На првата средба на ЕПЗ се поканети лидерите на земјите учеснички за да отворат политичка дискусија за стратешките теми со кои се соочува целиот...