Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26127)

„Фрагментирана интроспекција“ – изложба на Слободан Милошески

Во изложбениот салон на Музејот на градот Неготино e отворена изложбата „Фрагментирана интроспекција“ од авторот Слободан Милошески. Изложбата е составена од 14 скулпторски дела...

Вијаграта не ја лекува само импотенцијата, помага и за Алцхајмерова...

Податоците синтетизирани со вештачката интелигенција покажуваат дека лекот за еректилна дисфункција вијагра може да се пренамени и за други потреби. Студијата на клиниката „Кливленд“,...

Престојот во Париз претставува резиденција од соништата

Французите покажуваат висока почит кон секој автор, а нивната љубезност и префинетост освојуваат. Овде за уметноста се зборува секогаш и секаде, споделува Билјана Билбилоска,...

Петте најинтелигентни видови на животни во светот

Животни Сите знаеме колку се паметни кучињата. Тие можат да бидат обучени да откриваат дрога, експлозиви и рак кај луѓе, покрај тоа што им помагаат...

Руска промоција на роман од Томислав Османли

ВО БИБЛИОТЕКАТА НА СТРАНСКИТЕ ЛИТЕРАТУРИ ВО МОСКВА Дистопискиот роман „Бродот. Конзархија“, објавен во едицијата „100 словенски романи“, беше претставен во Центарот на словенските култури со...

„Опен АИ“ ја отвори својата прва канцеларија во Азија

„Опен АИ“, креатор на ЧетГПТ, ја отвори својата прва азиска канцеларија во Токио, Јапонија. Со овој потег, компанијата има намера да го прошири своето...

Венеција почна да наплаќа влезници за прошетка низ градот

Венеција минатиот месец почна да им наплаќа за влез во градот на дневните туристи, што е прв ваков случај во светот. Целта е да...

Настап на „Хрватски гитарски квартет“ во Филхармонијата

Платформата „За тебе“ организира настап на меѓународно познатиот „Хрватски гитарски квартет“ во Скопјe, утре, во 20.30 часот, на големата сцена во Македонската филхармонија. „Хрватски...

Помеѓу Европската Унија и Кина

Србија е свесна дека, од причини за кои овде не може да се зборува, политиката на ЕУ кон Србија во многу аспекти не ги...

Двајца другари – две атлетски легенди

Душан Ангеловски и Миле Пеповски беа личности што оставија голема трага во македонската атлетика. Двајцата од млади години беа активни атлетичари, а потоа спортски...