Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26123)

„Машината“ за победи на Гвардиола влезе во историјата

Ако луѓето ми речеа дека во изминатите седум години ќе освоиме шест титули во Премиер-лигата, ќе кажев дека нема да се случи тоа. Но...

Награден конкурс за книжевни творби во чест на Франц Кафка

По повод 100 години од физичкото заминување на Франц Кафка (1883-1924), еден од највлијателните европски и светски писатели на 20 век, ЈОУ библиотека „Гоце...

Цвеќиња и растенија опасни за миленичињата

Животни Со пролетта, која секогаш е добра вест за сопствениците на домашни миленици бидејќи значи подолги прошетки и поминување повеќе време во дворот или парковите,...

Нутриционист предупредува дека бананите не треба да се јадат за...

Ако сте како повеќето луѓе, секое утро брзате, значи дека појадувате нешто што може да се јаде во движење. Затоа, бананите се популарен избор,...

Премиера на претставата „Парови“ во Драмскиот театар

Драмскиот театар е институцијата што отвора врата и искрено и несебично вложува во промоција на македонското драмско творештво и во македонските автори, подвлекува директорката...

Ѕвезда слична на Сонцето проголтала планета на Млечниот Пат

Според научниците, трите планети најблиску до Сонцето - Меркур, Венера и Земјата - ќе ја доживеат истата судбина за околу пет милијарди години Научниците за...

Црквата „Св. Преображение“

Црквата е ѕидана со камен, со уникатност во обработката на материјалот и украсување со плитки земјишни облици на самата површина. Фрескоживописот е дело на...

Свечено врачување на наградата „Роман на годината“

Во Драмскиот театар во Скопје, денеска, со почеток во 19.30 часот ќе се одржи свечено врачување на наградата „Роман на годината“ за 2023 година,...

Временска машина

Песни што ме тераат да играм Маја е сега средовечна жена. Иако кога ќе ја видиш, ја чувствуваш таа позитивна енергија, среќа, топлина со која...

Македонски автори на балканска писателска средба во Солун

На 20. меѓународен Саем на книгата на Солун се одржа втората по ред средба на балканските писатели и литературни преведувачи, во организација на Градот...