Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26061)

Седум репрезентации се издвоија без загубен бод

По дуелот со Шпанија во третото коло, Македонија со четири бода е втора во групата пет. На ЕП 2024 ќе се пласираат најдобрите две...

Во име на кој народ?

Како што наближува почетокот на изборната кампања, така се разгоруваат страстите меѓу политичките ривали, кои не избираат средства и не водат сметка за нивото...

Американските технолошки гиганти одбиваат да соработуваат со тајниот воен одбор за...

Комитетот во сенка се бори да држи чекор со новите трендови во социјалните медиуми и новинарството Британскиот одбор за цензура на медиумите се обидува да...

Македонија на најдолгиот пат што води кон ЕУ

Пред два дена, Европскиот парламент (ЕП) го усвои извештајот во кој се залага за „поширока примена на гласањето со квалификувано мнозинство во процесот на...

Почнува јубилејната 75-та сезона во Формула 1

Воведната сезона на Формула 1 имаше седум трки, се возеа од мај до септември 1950 година. Годинава е рекордна, со 24 трки во календарот,...

Народе македонски, со какви идеи си ти?

Македонија како држава и општество мора да внимава на прашањето за уставните измени, бидејќи промените од типот - повеќе народи како носители на државноста,...

Шминка за пополни образи – златни правила

Нега и убавина На еден или на друг начин, вишокот сјај може да додаде волумен на вашето лице што е непотребно во овој случај. Затоа...

Деветнаесетметарскиот споменик на Ленин искршен на 129 дела

Во декември 1991 година, градоначалникот на повторно обединетиот Берлин одлучи дека е време да се отстрани статуата на Ленин од нејзината масивна столбна плоча....

Кои ултрабогати инвеститори купуваат имоти на Хаваите

Ултрабогати инвеститори, меѓу кои се и Лери Елисон и Опра Винфри, купија големи имоти во американската држава Хаваи. Опра Винфри пред една година купи...

Почнува Месецот на франкофонијата

Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција најавија филмска гала-вечер, во знак на отворање на Месецот на франкофонијата, со проекцијата на филмот „Страста...