Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26061)

Комедиите на Јасмина Реза и нивната рецепција од Париз до Бродвеј

Предавање на темата „Уметност или разонода? Комедиите на Јасмина Реза и нивната рецепција од Париз до Бродвеј“ на Деспина Ангеловска, професорка на Факултетот за...

Ферстапен со т.н. гранслем ја продолжи победничката низа

Тој оствари победа во трката што ја почна од првото место, водеше од почетокот до крајот и го имаше и најбрзиот круг ФОРМУЛА 1 -...

Триумф на Кипруто и Кебеде со рекордни времиња

Кипруто ја додаде титулата од Токио на оние што ги освои во Бостон во 2021 година и во Чикаго во 2022 година и стана...

Трајковски 12-ти во скок во далечина на СП во сала

Најдолгиот скок на Трајковски изнесуваше 7,73 м. Холанѓанката Бол го освои златниот медал на 400 м со нов светски рекорд, во финалето на 60...

Награда за животно дело за шахистот Димитар Илиевски

На традиционалната спортска манифестација „Асовите бираат асови“ за 2023 година, која неодамна се одржа во Велес, во организација на Сојузот на спортските новинари на...

Романтична, убава, инспиративна…

Репортажа: Нашата новинарка во Венеција Романтична, убава, инспиративна... Посебно место во светот. Ете тоа е Венеција во Италија. Романтичен, убав и инспиративен град што вреди...

Измамничка техника за подведување – „љубовник“

Измамата започнува на интернет и на социјалните мрежи. Сторителите бараат лични информации за потенцијалните жртви на нивните профили на социјалните мрежи. Ова ги вклучува...

Кулминација на врсничкото насилство и на малолетничката деликвенција

Прилеп во шок по убиството на 14-годишниот малолетник Прилеп е во шок по убиството на 14-годишното дете од селото Сенокос. По трагата на веста разговаравме...

Над 600 милиони денари за политичко рекламирање за претстојните избори

Партиите нема да можат ниту да нарачуваат платено политичко рекламирање во медиуми што ги нема во регистарот на ДИК и ним нема да може...

Кампањи со државни пари повторно на приватните електронски медиуми

Забраната за државно рекламирање на приватните електронски медиуми, која власта (коалицијата СДСМ/ДУИ) со закон ја забрани во 2018 година, е - укината. Имено, изминатава...