Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26061)

Кина ќе испрати нов пар џиновски панди во зоолошката градина во...

Кина ќе испрати нов пар џиновски панди во зоолошката градина во Сан Диего Кинеското здружение за заштита на дивиот свет неодамна потпиша договори за соработка...

На реката Јангце изграден најголемиот енергетски коридор на чиста...

Националниот енергетски мегапроект „Пренесување на моќта на Западот кон Исток“ Досега се пуштени во употреба сите 16 милиони киловати од хидроцентралата „Баихетан“, што значи дека...

Ефикасна формула за подобра интеграција и рамномерен развој

Регионот Пекинг - Тианџин - Хебеи прави крупни чекори во интегрираниот развој. Десет години по интегрираната развојна иницијатива Пекинг - Тианџин - Хебеи надградена...

Со спиење до генијален ум

Спиењето има многу позитивни ефекти врз нашите ментални способности, креативност и здравје. Тоа е неопходна функција што им овозможува на нашето тело и ум...

Парализирани од едногласноста при донесувањето одлуки

Реагираме премалку или предоцна бидејќи сме парализирани од едногласноста при донесувањето одлуки, рече поранешниот белгиски премиер, кој тврди дека правото на вето и уцената...

Повеќе од милијарда луѓе низ светот се со прекумерна тежина

Меѓународниот тим на научници вели дека има итна потреба од големи промени во начинот на кој се справуваме со дебелината Повеќе од милијарда луѓе низ...

Штутгарт – од дното на Бундеслигата до трка за место во...

На дното на Бундеслигата во април, на Штутгарт му беше потребен плејоф за опстанок, а сега е подготвен за пласман во Лигата на шампионите Кога...

Да се влијае на намерите на македонската влада да не преземе...

Во редакцијата на „Нова Македонија“ вчера пристигна известувањето потпишано од голема група инженери и професори енергетичари од Македонија дека писмено се обратиле до директорот...

Спортски вести

РАКОМЕТ Кадетите и младинците ги добија ривалите на годинашните европски првенства Кадетската селекција на Македонија за ракометари до 18 години ќе игра во групата Б на...