Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25993)

Исламот е добро подготвен да ја освои Европа!

Поранешниот шеф на контраразузнавачка служба на Германија, Ханс-Георг Масен, во телевизиско интервју изјави дека „Европа се соочува со криза без преседан поради масовната имиграција“,...

Пет причини за подуеноста што немаат врска со храната

Медицински совет Подуеноста е предизвикана од акумулација на гасови во дигестивниот тракт. Таа обично е придружена со непријатност или со болка во стомакот, а може...

Цената на чоколадото се зголемува бидејќи болест ги пустоши посевите на...

Цените на какаото растат бидејќи посевите во Западна Африка страдаат од обилни дождови (двојно од вообичаеното ниво оваа сезона) и болеста на црната мешунка...

„Фауната во колекцијата на Националната галерија“ пред јавноста

На изложбата се поставени околу 80 дела од богатата колекција на Националната галерија и од југословенската и од националната ризница на ремек-дела, меѓу кои...

Творештвото на Ацо Шопов се чествуваше и во Загреб...

Стогодишнината од раѓањето на македонскиот класик Ацо Шопов се чествуваше и на филозофските факултети при државните универзитети во Загреб и во Љубљана, со учество...

Места на кои може да се заразите со грип

Грипот е многу заразен и годишно од него се разболуваат од три до пет милиони луѓе во светот. Грипот е одговорен најмалку за 290.000...

Кина гради подводен град со моќни компјутери

Огромните количества дигитални информации што се создаваат секој ден мора да се зачуваат некаде, а Кина има една иновативна идеја за најновиот блок-центри за...

Пронајдени геометриски форми под површината на Марс

Кинеските научници објавија нови резултати од скенирањето на местото каде што на планетата Марс слета кинескиот ровер „Журонг“ Кинескиот истражувачки ровер „Журонг“ има радарски систем што...

Како Пекинг ги поттикнува туризмот и економската размена

Политиката за безвизен влез е најновиот обид на Кина за зајакнување на туризмот и економската размена. Кинеската политика за безвизен режим за патници од...

Воспоставување и ширење на култот на Свети Климент Охридски

Култот на Св. Климент Охридски се организирал веднаш по неговото блажено упокојување и погребение во 916 година, а притоа се поттикнал и со богоугодниот...