Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25988)

Тајно место за нанесување парфем

Нега и убавина Најчести места на кои нанесуваме парфем се вратот и внатрешноста на зглобовите. Тоа се местата каде што пулсот дополнително го загрева мирисот...

Зошто авионите имаат заоблени прозорци?

Излегува дека дизајнот на прозорците на авионот има поголема цел отколку да овозможи естетски пријатни фотографии од птичја перспектива. Но, што е со нивната...

Модул на првиот дом за астронаутите на Месечината

По неколку децении, човештвото се подготвува да се врати на Месечината и планира да воспостави потрајно присуство на површината на Месечината. Американската вселенска агенција активно...

Пишување со поетот

Кога организаторите ме замолија да напишам нешто за Ацо, прва реакција ми беше дека тоа не е моја област, јас не сум компетентен. Но,...

Загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Студеното време може да влијае на нашето здравје на многу начини, а некои од нив се зголемена кашлица и настинка. Другите несакани ефекти од...

Крајот на војната во Украина е сѐ поблиску

Војната во Украина неминовно завршува, а за тоа има неколку причини. Првата причина е намерата на Путин да прогласи победа пред претседателските избори во...

Војната можеше да заврши во пролетта 2022 година, Украина се...

Две колумни од „Индекс.хр“ што фрлаат дополнителна светлина на воениот судир во Украина Војната можеше да заврши во пролетта 2022 година доколку Украина се согласеше...

Чешка бара ослободување на увозот на руски челик до 2028 година

Чешка бара увозот на челични плочи од Русија да биде изземен од санкциите до 2028 година, потврди министерот за индустрија и трговија Јозеф Сикела,...

Поразените десничари сакаат насила да дојдат на власт, дури дадоа и...

Поранешниот полски премиер Лешек Милер изјави дека владата на Матеуш Моравјецки „ќе живее пократко од винска мушичка“ Превирања во Полска Во Полска се создава Театарот на...

Кина го промовира развојот на т.н. интелигентни рудници

Кина го промовира развојот на интелигентно рударство во услови на напори за подобрување на безбедноста на производството, според конференцијата за безбедност на рудниците, пренесува...