Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25958)

Можност за соработка со лондонскиот фестивал за жените во кинематографијата

Во рамките на посетата на Лондон, по повод 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи со Обединетото Кралство, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска се...

Објавена книгата „Историја на пчелите“ од Маја Лунде

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Историја на пчелите“ од Маја Лунде. „Историја на пчелите“ комбинира футуристичка дистопија и историска фикција за да го...

Премногу витамин Ц може да му наштети на нашето здравје

Како што покажуваат голем број претходни студии, витаминот Ц е еден од најважните витамини за нашето тело. Дејствува како антиоксиданс и игра значајна улога...

Отворена првата зоолошка градина на „иднината“

Во Австралија е отворена зоолошка градина на „иднината“, каде што посетителите можат да погалат жирафа или лав, дури и диносаурус. Меѓутоа, сите овие животни...

Имаме недостиг од жанровски филмови и публиката го чувствува тоа

Никола Кузелов, актер и сценарист „Те дуа, жими мене“ е долгометражна комедија во режија на Марјан Гавриловски, а по сценарио на Никола Кузелов. Филмот зборува...

ОН предупредија на катастрофални ризици за системите на Земјата

Пред клучните разговори за климата во Обединетите Арапски Емирати, извештајот на ОН предупредува на катастрофални ризици за системите на Земјата (топење на глечерите, неподнослива...

Седумдесет и девет години „Нова Македонија“

Никому не му било лесно во велешкото село Горно Врановци пред 79 години. Во темни глуви ноќи група новинарски ентузијасти, партизани, во дружба со...

„Златната вода“ е вистинско богатство за кожата

Нега и убавина Руската докторка Јулија Дороњина вели дека златото помага да се смени штетната оксидација што се јавува од секојдневната изложеност на токсини и...

Бесплатни кинотечни изданија и прошетка низ депоата на Кинотеката

СВЕТСКИ ДЕН НА АУДИОВИЗУЕЛНОТО НАСЛЕДСТВО Сите архиви, кинотеки, филмски музеи и институти во светот вчера го одбележаа Светскиот ден на аудиовизуелно наследство со активности, промоции...

Дали ни се заканува експлозија на нова пандемија на ковид...

На почетокот на оваа неизвесна есен во однос на коронавирусот, да се обидеме да погледнеме наназад какво искуство има стекнато човештвото досега во борбата...