Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25951)

Пандора и Сашо Саздовски изложуваат во Загреб

Од денеска до 25 октомври визуелната уметница Пандора Апостолоска Саздовска и скулпторот Сашо Саздовски ќе имаат самостојна изложба во Македонскиот центар КИЦ во Загреб,...

„Мајнкрафт“ продаде повеќе од 300 милиони примероци

Мегапопуларната „Мајнкрафт“ веќе е позната како најпродаваната игра на сите времиња, а сега ја мина границата од 300 милиони продадени примероци. - Како што се...

Колекцијата НЛО за ајфон 15 содржи фрагменти од метеорит

Техно За годинешната Ноќ на вештерките, компанијата „Кавијар“ подготви колекција НЛО од луксузни дизајни за ајфон 15 про и ајфон 15 промакс. Станува збор за...

Поместување на часовникот: Како ќе влијае на нашето здравје?

Се ближи ноќта кога во три часот по полноќ ќе ги поместиме стрелките на часовникот еден час наназад. Иако за многумина тоа значи само...

Одличен пијалак што ќе ве разбуди подобро од кафе

Многу луѓе го започнуваат секој ден со шолја кафе за да се разбудат, но постои еден пијалак што ќе ве разбуди побрзо од кафето....

Итало Калвино во фокусот на Неделата на италијанскиот јазик

Оваа недела почна манифестацијата со која се обележува италијанскиот јазик во светот, која е посветена на темата „Италијанскиот јазик и одржливоста“, со осврт на...

Уметникот Тони Шулајковски со самостојна изложба во КИЦ

Уметникот Тони Шулајковски ќе има самостојно претставување пред скопската публика во периодот од 19 октомври до 6 ноември, во Салон 2, во Културно-информативниот центар...

Научниците веруваат дека откриле нов вкус

Во светот има пет различни вкуса, но тим од американски научници верува дека на таа листа треба да се додаде нов, шести вкус Науката го...

Од војна во мир и повторно во војна

Воените напади на Хамас против Израел предизвикаа глобална осуда. Од друга страна, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху не направи забележителни напори да ги унапреди меѓународните...

Десничарските партии ја „освојуваат“ Европа

Главната причина за подемот на десницата на Стариот Континент е незадоволството од имиграционата политика, како и порастот на цените. Наедно, поголемиот број десничарски партии...