Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25893)

Семките од лубеница можат да бидат многу корисни

Здрава храна Семките од лубеница му помагаат на нашето тело да се ослободи од токсините, а чајот направен од нив особено им се препорачува на...

Американски и европски компании заеднички го развиваат „Старлаб“

Американската компанија „Војаџер спејс“ и европскиот „Ербас дефенс енд спејс“ ги здружија силите во трансатлантскиот проект за изградба на нова генерација вселенски станици под...

Четботот Даклета остварува 1.700 повици во минута

Дали вештачката интелигенција ќе ги замени луѓето? Ова е една од жешките теми на денешницата. Контакт-центарот во Прага, Чешка, беше меѓу првите што воведе...

Четирите најлоши намирници за здравјето на вашиот мозок

Постојат многу фактори што можат да влијаат на ризикот од проблеми со здравјето на мозокот, а некои од нив се целосно во ваша контрола....

Лесновска книжевна школа

Лесновскиот манастир бил големо духовно светилиште од кое се ширела словенската писменост и каде што постоело едно од најстарите училишта во Македонија, основано во...

Одлука за почеток на востанието

Македонското револуционерно движење од крајот на 19 и почетокот на 20 век и Илинденското востание како негов највисок дострел се вбројуваат меѓу најобработуваните теми...

Свети Климент Охридски престојувал во селото Пожаране?

Она што е посебно за обележување е фактот дека по Охрид, никаде на друго место во Македонија, како во селото Пожаране, не е толку...

Очајно ни се потребни длабоки економски реформи и двоцифрен економски раст

Преработувачката индустрија, која во структурата на македонската индустрија учествува со 83 отсто, го остварила ланското ниво на производство, односно има намалување за 0,2 отсто....

Инфлацијата во благ пад, но храната поскапе!?

Во јули инфлацијата е 8,4 отсто, а во јуни на годишно ниво изнесуваше 9,3 отсто. На месечно ниво и натаму има пораст на трошоците...

Во Грција се крадат автомобили за да се шверцуваат мигранти

Грчката полиција ги предупреди туристите да бидат внимателни со возилата, бидејќи криминални банди крадат автомобили што се користат за шверцување мигранти Ова лето како никогаш...