Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25783)

Едноставен трик за брз раст на домашните растенија

Домување Сакате вашите домашни растенија да растат побрзо, но како и да ги одржувате, не успевате во тоа. Ќе ви ја откриеме тајната како да...

Кокосово масло за секојдневна нега на телото

Нега и убавина „Бест лајф“ споделува стручни совети за тоа зошто и како треба да додадете кокосово масло во вашата рутина за нега на кожата. Ја...

„Простор за разговор“ – уметнички активизам за родова еднаквост

Вчера во Штип се одржаа настаните во рамките на „Простор за разговор“, проект организиран од „Интерарт културниот центар“ со поддршка на швајцарската амбасада во...

Човекот што го создаде Чет ГПТ се плаши од вештачка...

Сем Алтман, извршниот директор на компанијата што го создаде Чет ГПТ верува дека технологијата базирана на вештачка интелигенција ќе го преобликува општеството какво што...

Ден на пијаното во Културно -информативниот центар

Денеска и на 29 март во Скопје, по седми пат, ќе биде одбележан Денот на пијаното. Настапите на учесниците ќе се одржат во КИЦ...

Ќе го видиме проектот „Пејзажно искуство“ што нѐ претставуваше на...

Уметничките истражувања на Моника Мотеска и Роберт Јанкулоски со својот наратив му припаѓаат на широкото поле на уметнички искази што ѝ даваат важност на...

Ретроспектива на Милош Форман во Кинотеката на Македонија

Кинотеката на Македонија ја објави месечната програма за април, која носи многу возбудливи филмски наслови. Форман бил круцијален протагонист на „новиот бран“ со неговите...

Неред, будење доцна и пцуење – навики на високоинтелигентните луѓе

Сигурно некаде сте слушнале дека високоинтелигентните луѓе пишуваат многу нечитливо. Многу интелигентни луѓе имаат лоши навики, кои инаку не би им се припишувале. Внатрешноста...

На нашиот свет му треба климатска акција на сите фронтови

Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, бидејќи зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза...

Папокот на потцртаното

Рецензија Во најновиот роман на Венко Андоновски „Папокот на светлината“ еден од ликовите – отец Јаков, ќе каже: „…најголемата демократија не е надвор, туку во...