Нега и убавина

„Бест лајф“ споделува стручни совети за тоа зошто и како треба да додадете кокосово масло во вашата рутина за нега на кожата.
Ја хидрира сувата кожа: Кокосовото масло е природен емолиент што ја смирува и ја омекнува кожата.
– Неговите активни состојки обезбедуваат длабока хидратација и богата нега на кожата. Помага да се задржи водата на површината на кожата и ги зајакнува одбранбените функции на кожната бариера – вели Валери Апарович, сертифициран козметолог, естетичар и лидер на научниот тим во „ОнСкин“.
Маслото има и антиоксидантни и антиинфламаторни својства, кои ги намалуваат иритацијата, црвенилото и лупењето. За да го вклучите во вашата рутина за нега на телото, нанесете го по туширање кога вашата кожа е влажна. Загрејте го кокосовото масло меѓу дланките и масирајте го во кожата со кружни движења.
Ги ревитализира сувите прамени коса: Кокосовото масло долго време е состојка во најпродаваните шампони, регенератори и маски за коса. Лесен начин да го користите во вашата рутина е со четкање на косата.
Негува и нокти: Кокосовото масло е одлично за хидратација на вашите раце, па дури и го прави вашиот маникир да трае подолго.
– Препорачувам да го нанесувате еднаш или двапати дневно, обрнувајќи особено внимание на кутикулите. Со навлажнување на областа ќе промовирате поздрав раст и сјаен изглед на ноктите – вели Рејчел Апфел Глас, експертка за нокти и основачка на „Глосслаб“.
Помага во отстранувањето на шминката: Постојано користам кокосово масло за да ја отстранам тврдоглавата водоотпорна или долготрајна шминка. Кокосовото масло е нежно и безбедно средство за отстранување шминка. Маслото лесно ја разградува шминката и прави повеќето шминки лесно да се бришат – вели професионалната шминкерка Бренди Булет.