Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25783)

Интензивирање на пограничниот и прекуграничниот висококвалитетен развој

Мерките вклучуваат и ширење на меѓународната соработка, поддршка за иновативниот индустриски развој, зголемување на резервите кај производствените субјекти и подобрување на институционалните структури на...

Кина ќе гради сателитска констелација во ниската Земјина орбита

Кина планира изградба на констелација од нискоорбитни Земјини сателити, а првото лансирање ќе се случи во септември, дознава „Глобал тајмс“ од Кинеската вселенска научна...

Разузнавањето од отворени извори е неопходно за спротивставување на заканите

Вреднувањето на важноста на ОСИНТ, во комбинација со ХУМИНТ и СИГИНТ, ќе даде силна шанса за лидерите да ги добијат најдобрите информации за да...

Загадувањето на воздухот е светска здравствена закана

Загадувањето на воздухот е најголемата еколошка опасност по човековото здравје што доведува до над шест милиони смртни случаи годишно и економски трошок што е...

Полесно се справуваат со проблемите на возрасните отколку на децата

Трите партии во германската коалициска влада не се согласуваат околу неколку клучни политички прашања, вклучувајќи и околу планот за „Основна детска безбедност“, кој е...

Опасен танц по жица на централните банки

Американскиот ФЕД повторно ја зголеми каматната стапка, но тука изгледа е крајот. Зашто, колку тоа и да помага во битката против инфлацијата, толку е...

Жежовска собира нови рејтинг-поени

ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ШАХИСТКИ Македонските шахистки Моника Жежовска (1.761, рангирана 126-та пред почетокот на турнирот) и Катерина Петровска (1.907, 117-та) вторпат ремизираа, а Ивана Манова...

Струмица Никоб и ГОК Борец во финалето

ОДБОЈКА - КУП НА МАКЕДОНИЈА ГОК Борец и Струмица Никоб ќе играат во денешното машко финале во Купот на Македонија (13 ч.) во спортската сала...

Бон на Шортс против Стразбур за пласман на фајналфор-турнирот

Шпанија сигурно ќе има два тима на фајналфор-турнирот, откако две четвртфинални двојки се составени со екипи од таа земја, меѓу кои и актуелниот победник...

Победнички почеток на патот кон Германија

Од натпревар во натпревар сме сѐ подобри. Сѐ повеќе наликуваме на тим каков што посакувам да имаме, изјави селекторот Благоја Милевски по победата над...