Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25783)

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово – запленето големо...

Ново продолжение во низата акции што деновиве ги спроведува полицијата за сузбивање на нелегалната трговија со дрога. Вчераутро на наплатната рампа пред Тетово, на...

Швајцарската влада ги отфрли барањата за реекспорт на оружје

Швајцарската влада деновиве официјално објави дека нема да ја промени својата долгогодишна политика за забрана на извоз на швајцарско оружје во трети земји и...

Украински војници се обучуваат на Сардинија за ракување со француско-италијански ракетен...

Управувањето со специјални возила опремени со радарски системи на земјите од НАТО и со вградени ракетни системи земја - воздух на нив, способни да...

Зависност плус со тутунската смеса „снус“

Опасна „никотинска играчка“ се шири меѓу младата популација Снус-дрогата станува сѐ поатрактивна за младите од балканските земји. Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, како и...

ЕУ планира достава на милион артилериски гранати за Украина

За испораката на толкав обем на муниција, земјите-членки треба да добијат делумна компензација преку фондот на ЕУ, кој се користи за финансирање на испораките...

Зошто европските лидери брзаат кон Пекинг

За време на самитот во Брисел, летонскиот лидер Кришјанис Кариш го опиша состанокот Си - Путин во Москва како „отворање очи за Европа“. Состанокот,...

Имплементацијата зависи од Приштина и Белград, дали е баш така?

ЕУ мора да се откаже од преправањето дека е само олеснувач меѓу страните - а Вашингтон мора да се откаже од преправањето дека е...

Енергија од базичните извори додека не се излезе од енергетската криза

Во една анализа на „Ројтерс“ се констатира дека Кина не е единствениот пример за повторно користење јаглен, такви се и последните примери во Германија...

Педесeт години Лекторат по македонски јазик во Париз

Македонскиот збор силно одекна во главниот град на Франција Македонскиот збор силно одекна во Париз, на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО), со...

Религијата и идеологијата повеќе не смеат да нѐ делат нас...

Да се потсетиме на она што нашите предци го имаат вградено во документите на Македонското востание од 1878 г. во Кресна, Крушевскиот манифест и...