Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25755)

Отстранување на тврдокорните дамки во рерната

Домување Чистењето на рерната е тешка работа што обично трае неколку часа, во зависност од тоа колку е валкана и обично бара многу средства за...

Како успеаја кактусите на швајцарските Алпи

Жителите на швајцарскиот кантон Вале се навикнати да ги гледаат нивните планини покриени со снег во текот на зимата и со цвеќиња во лето....

Нов рекорд за „Симпсонови“

Долготрајната американска анимирана серија „Симпсонови“ продолжува да се дружи со милиони гледачи. Тоа ќе го прави најмалку уште две години. Како што неодамна објавија...

Пијалаци лоши за здравјето на мозокот што предизвикуваат ризик од деменција

Се плашите од развој на деменција во вашите златни години? Не сте сами, особено ако имате семејна историја на Алцхајмерова болест или друга форма...

Високиот трговски дефицит е непријател на БДП

Македонија се одликува со висока трговска отвореност и ниска конкурентност на домашната индустрија. Покрај нафтата и природниот гас, за кои немаме сопствени домашни извори,...

Кој сака да го измами апаратчето за алкотестирање на возачите

Многумина од возачите што управуваат возило во алкохолизирана состојба, пред да седнат зад воланот, џвакаат гуми за џвакање со надеж дека на тој начин...

Индија со амбиција да преземе улога на светска сила

Новиот свет полека се создава, а Индија несомнено ќе биде значаен фактор. Таа ќе ја наруши актуелната констелација на силите во светот, а нејзината...

Во неполна година, Бајден по вторпат кај Зеленски

Киев вчера прими ненадеен, но посакуван посетител Американскиот претседател Џо Бајден вчера допатува во ненадејна посета на Киев. Првата посета на Бајден на Украина по...

Швајцарија и Одермат најуспешни на СП 2023

Македонскиот претставник Јаков Добрески го освои 53-то место во слаломот со кој се заокружи Мундијалот, на кој Швајцарија освои најмногу златни медали, три, од...

За еврозоната има критериуми, ама тие не се политички

Седум земји-членки на ЕУ во моментов остануваат надвор од валутниот евроблок (еврозоната). Иако Шведска и Данска имаат добро приспособени економии, не постои моментален „апетит“...