Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25746)

Спортски вести

АУКЦИЈА НА „СОТБИ“ Дресот на Брајант продаден за 5,8 милиони долари Дресот на кошаркарската легенда Коби Брајант на аукција е продаден за 5,8 милиони долари, објави...

Светлината на светот е темнина

Јас не го разбирам светот. Не сакам да го разберам. И она малку што низ годиниве сум го процесирал како некаков заклучок, не ми...

Симптоми што укажуваат дека главоболката е сериозна

Медицински совет Понекогаш ни служи како предупредување дека сме дехидрирани, дека сме ненаспани, дека треба да прошетаме на чист воздух или да се откажеме од...

Психијатар откри кој е главниот виновник за лошиот сон

Исто како што јадеме, пиеме и дишеме, потребен ни е сон за да преживееме. Па, како може нешто што треба да биде толку природно,...

Како всушност изгледале египетските пирамиди

Египетските пирамиди во Гиза, изградени како гробници на античките фараони, се доказ за човечката генијалност и инженерство. Со текот на времето, изгледот на пирамидите...

Маестро Милан Завков до последниот здив живееше за музиката

Збогување со врвниот инструменталист и композитор Замолкна хармониката на маестро Милан Завков, инструментот на кој тој свиреше од својата осма година, кога за роденден татко...

Градовите низ светот имаат свои дигитални копии

Просторот во градовите станува сè поважен и се очекува дека поголемиот дел од светското население ќе живее во урбани области во следните неколку децении....

Со три отсто трошоци поголема безбедност од Русија?!

Неколку земји на НАТО се залагаат за подигање на одбранбените трошоци на Алијансата од 2 отсто на 2,5 отсто или дури на 3 отсто...

Копај нов бунар, но стариот не затрупувај го

Во ситуација на „глобален глад по енергенти и енергија“, освен логичното враќање кон базичните извори на енергија (фосилни горива, а и нуклеарки) во насока...

Баба Анујка – банатската вештерка

Кога се зборува за сериски убијци, вообичаено се мисли на сериски убијци од посилниот пол, бидејќи криминологијата низ историјата сведочи дека нема голем број...