Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25731)

Во јануари со истите предизвици од септември

И продолжението на учебната година започна со ветување дека учениците ќе ги добијат учебниците што не ги добија во целото прво полугодие, но и...

Стојчевски и Николова ја дополнија колекцијата

KAРATE - ГРАНПРИ-ТУРНИР ВО САМОБОР Македонските кадети Андреј Стојчевски (категорија до 57 кг) и Мила Николова (категорија до 49 кг), и двајцата од клубот Кизаме,...

Почина Живко Дуковски

ИН МЕМОРИАМ Македонскиот спорт загуби уште една голема легенда. Во 84-та година животната сцена ја напушти Живко Дуковски, големиот боксерски шампион, тренер и функционер. Тој...

Македонија е судбина на светот, светот е судбина на Македонија

Денес сиот свет е застанат во нашата татковина, на Третата зимска школа на МСМЈЛК при УКИМ. Затоа што денес, виртуелно, но и духовно, со...

Гоце Делчев е светост за Македонија и никој не смее да...

Македонскиот великан и револуционер Гоце Делчев го разбираше светот како поле за културен натпревар меѓу народите. За жал, одредени поединци и политичари од Бугарија...

Холанд не запира со головите и со рекордите

Холанд ги постигна четирите хет-трика по само 19 меча во Премиер-лигата, 46 меча побрзо од досегашниот рекорд. Најдобриот стрелец во Англија, Ширер, има вкупно...

Испраќајте творби за детскиот литературен фестивал „Ракатки 2023“

Фестивалскиот одбор на републичкиот детски литературен фестивал „Ракатки“ – Скопје распишува КОНКУРС за најдобри литературни творби на „Ракатки“ 2023 Темата на годинашниот конкурс е „Чистата средина - мост...

Матурантите од гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“

Драги читатели, денеска ексклузивно објавуваме дел од новиот роман на писателката Славица Дабевска Ќировска со наслов „Срна“. Оваа книга се најде во најтесниот избор...

За Балканот иднината е Европа – зајакнување на економијата за да...

Денеска во Трст се организира национална конференција насловена „Италија и Западен Балкан: раст и интеграција“. Целта е да се промовираат улогата на Италија во...

Што треба да јадат тинејџерите спортисти?

Доколку се занимавате со некој спорт рекреативно, мора да водите сметка за својата исхрана, за да можете максимално да ги искористите своите физички способности....