Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25658)

„Мајкрософт“ ќе влезе во областа на мобилните игри

Техно Компанијата „Мајкрософт“ ќе се обиде да влезе и на пазарот за мобилни игри, што е дел од развојната стратегија што ќе ја поткопа позицијата...

„Нова Македонија“ ќе го слави 78-от роденден со планинарски марш

Јазикот, идентитетот и историјата не се за продажба. Никогаш не ни биле, затоа не смееме да си дозволиме да ги изгубиме или заборавиме. Во...

Портретите на Илија Аџиевски во „Даутпашиниот амам“

„Портретот во фокус“ е насловена изложбата што го претставува богатото портретно творештво на познатиот македонски скулптор Илија Аџиевски. Тематскиот концепт што е издвоен од...

На берза и бугарската пропаганда

Повикот до бугарски граѓани и компании да ја купат македонската економија преку акции на берза и така да обезбедат контрола на државата, според економски...

Функционерскиот мандат алатка за лично богатење?!

Законот за потекло на имот никако да профункционира Законот за потекло на имот беше најавуван уште пред година и половина, но ниту се донесе, ниту...

Меѓународната правда најнеправeдна спрема Македонија

Европските денови на правдата се предизвик да се анализира и да се истражи какви се околностите на овој план во и околу Македонија. Зашто...

Откажани се прекуграничните трки

Високите температури и обилните врнежи од дожд до над 3.000 метри надморска височина значеа дека патеката не е подготвена за трки, објави ФИС. Тоа...

Фил Кесел постави нов рекорд – одигра 990 меча по ред

За време на серијата, Кесел играше за Торонто, Питсбург, Аризона и за Лас Вегас, за кој потпиша во август. Во фудбалот, голманот Фридел го...

Демченко ги стигна водечките Расулов и Драшковиќ

На две кола до крајот на турнирот, најуспешен македонски шахист е ИМ Тони Лазов, кој е седми, а шахистка Ивана Манова, која е на...

Франција и Романија некомплетни во Скопје

РАКОМЕТ - ЕП ЗА ЖЕНИ Очигледно, проблеми со играчкиот кадар нема само селекторот на Македонија, Љубомир Савевски, пред почетокот на Европско првенство (ЕП) во ракомет...