Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25618)

Кечап, сенф и мајонез – да, ама приготвени дома

Здрава храна Сосовите што се служат со храната, според нутриционистката Сигне Сванфелд, може да имаат корисен ефект врз физичкото и менталното здравје. Според неа, кечапот,...

Десет земји во Европа со најбрз интернет

Според податоците на Евростат Заводот за статистика на Европската Унија, Евростат, објави податоци за покриеноста со брз интернет на Стариот Континент. Меѓу другото, објавени се...

Една од најизвртените кули во светот претставена во Кина

Една од најизвртените кули во светот беше претставена во Чонгкинг, Кина. Кулата наречена „Танц на светлината“, дизајнирана од архитектонското студио „Аедас“ и завршена оваа...

Молњата на Болт, јадењето трева на Ѓоковиќ и „си“...

Гестови за победа на славните спортисти Деновиве легендарниот светски атлетичар Хусеин Болт, најбрзиот човек на планетата, прави обиди да ја заштити својата позната поза за...

Ковачевски: Со сопствена енергија против кризата

Оваа есен, зима, следната пролет се најтешки во повоената македонска држава и ние тоа ќе го пребродиме заедно, соопшти премиерот Димитар Ковачевски, по завршување...

Кого ќе го однесе огромната глобална бура

Предупредувањата дека светот ќе доживее големи турбуленции како резултат на нелогичните потези на западните земји, очекувано, предизвика бурни реакции во политичките кругови, но стана и...

Обединувачката енергија на националните празници

Различни генерации во општеството различно ги доживуваат и празниците, но односот кон националните празници треба да биде со потенцирање на нивната содржина и значење...

Денот на независноста на државата Македонија!

Осми септември е потсетување дека промената на името на државата Македонија и идентитетот на македонскиот народ е најтешко кривично дело велепредавство, геноцид врз македонскиот...

Внимавајте на здравјето, летото ќе се одолжи

Какво е влијанието на климатските промени врз нашето здравје Климатските промени сe причина за почестите топлотни бранови, задоцнетата есен и топлите зими. Според стручните лица,...

Мноштво фрустрации од наметнати ситуации

Навршувањето 31 година од одржувањето на референдумот, на кој огромно мнозинството од граѓаните се изјасни за прогласување самостојна и независна Македонија, е вистински повод...