Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25567)

Западен Балкан не е меѓу приоритетите на чешкото претседателство

Премиерот на Чешка ги претстави приоритетите на својата земја како претседавач на Советот на ЕУ Чешкиот премиер Петр Фиала пред европратениците во Стразбур ги претстави...

Францускиот предлог е катастрофа за ЕУ

Во својата анализа, светски познатиот и признаен експерт Флоријан Бибер, во неколку точки, ги издвојува сите опасности што францускиот предлог ги носи со себе СТРАНСКИ...

Трговците со луѓе паднаа во мрежата на полицијата

Во изминатиов период, Европол и Интерпол реализираа големи акции за спречување на трговијата со луѓе и деца, како и за спасување на жртвите од...

Граѓанинот со закани подобро ќе се накани?!

„Дискретните“ закани со меѓуетнички тензии не се конструктивно однесување на еден висок државен функционер, колку и да ретерира по таквата изјава. Извадена од контекст...

Ѓоковиќ во 11-то полуфинале

ТЕНИС - Вимблдон За Новак Ѓоковиќ кажува многу тоа дека негативата од два сета на тенискиот гранслем-турнир Вимблдон во денот кога едвај бил на најдоброто...

Калин Ивановски е четвртфиналист на Вимблдон

Противник на Ивановски за пласман меѓу четворицата најдобри на јуниорскиот Вимблдон ќе му биде подобриот од мечот помеѓу Словенецот Бор Артнак (14-ти носител) и...

Сѐ е до подготовката, тимска и ментална

Треба да бидеме реални за нашите квалитети, но и за амбициите, за да нема големи разлики меѓу тие две работи, вели Хегерберг, модерен феномен,...

Македонија се враќа само со три медали

Медали освоија борачите Нуров (злато) и Егоров (бронза) и таеквондистот Георгиевски (бронза). На МИ 2018, Македонија освои шест медали, а на МИ 2013, пет ЗАВРШИЈА...

Уште еден пораз на политиката и на дипломатијата

Вака, со претходно поставените нејасни и извртени патокази за насоката во која се движи процесот, измешаните информации за самата содржина на текстот од предложениот...

НЕ!

И иако не спаѓам во ниедна категорија на анти-ЕУ, „рубља-патриоти“ и квазипатриоти со бугарски или туѓи пасоши, јас сум за НЕ за францускиот предлог НЕ...