Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25538)

Македонија тргнува во Лигата на нациите, а целта е и ЕП...

Македонија денеска ѝ гостува на Бугарија во 1. коло на Лигата на нациите, а средбата е прва официјална помеѓу двете репрезентации, по седумте пријателски...

Од копривата сите бегаат, а таа е извор на здравје!

Здрава храна Речиси нема човек, кој барем еднаш не се ожурал од коприва, па можеби затоа кога ќе ја забележиме сите ја заобиколуваме во широк...

Хеликоптерот „Инџенуити“ сними рекорден лет на Марс

Американската вселенска агенција НАСА испиша нови страници во историјата откако нејзиниот хеликоптер „Инџенуити“ направи рекорден лет на Марс. Претходно, на 19 април 2022 година, „Инџенуити“...

Кратка историја и интересни факти за гумата за џвакање

Често се поставува прашањето дали имате гума за џвакање. Вистината е дека ова специфично задоволство, освежувач на здивот и занимација за забите, го земаме...

Битола повторно стана детско ликовно ателје под ведро небо

На годинашното 41. издание на „Малиот битолски Монмартр“ и јубилејната 40. светска детска ликовна изложба, која традиционално го носи името „Битола“, пристигнаа 80 млади...

Водна криза во август

Влијанието на топлото време веќе се одразува на приливот на вода во реките и езерата во Македонија, а домашните метеоролози за годинава прогнозираат сушно...

Пеколно лето пред Железната Порта

Прогнозите за летото, кое сѐ уште официјално не започнало, се застрашувачки, со пеколни горештини што ќе бидат најизразени на Балканот, а температурите измерени во...

Градете патишта ако сакате раст и развој

Инфраструктурата е клучот за развој на економијата и за привлекување инвестиции. Во време на ваква криза, Европа ќе го пресели производството кон земјите од...

Вртење во круг – дефиниција за напредок

Неодамна во рамките на одбележувањето на Денот на Европа се реализираа низа настани, меѓу кои и Ораторски натпревар на темата „Mојата порака за подобра...

Македонска (ре)визија за Европа

По падот на оптимизмот кај политичарите, поради бугарското вето и досега многубројните изневерени очекувања од Брисел, „Нова Македонија“ анализира низ една поширока општествена призма...