Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25524)

Кои билки треба да се во вашата спална за подобар сон?

Нега и убавина Докажано е дека билките можат добро да влијаат на продуктивноста на луѓето, а има и такви со чија помош полесно заспивате и...

Во радиоактивна позитивна енергија помина сребрениот јубилеј на „Бубамара“

Доделени се 20 награди во повеќе категории и признанија за трајни вредности. Повеќе од четири часа на сцената не се штедеше на топли зборови,...

„Несоница за двајца“ во МКЦ

Прва самостојна изложба „Несоница за двајца“ на Славко Круниќ, ликовен уметник од Белград, Србија, е закажана за денеска, во 19.30 часот, во Галерија МКЦ. -...

Светот е наш до кај што стигнал мaкедонскиот театар

Наместо ин мемориам за Ристе Стефановски (1928 - 2022 г.), корифејот на македонската театарска борба Ристе Стефановски човекот Што го направи македонскиот театар велесила во Македонија Во...

Од следната година во промет само еврото

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ очекува граѓаните и економијата да имаат корист од влегувањето во европската монетарна унија Хрватска цврсто на патот за влез во еврозоната Хрватска...

Средба на црногорскиот премиер Абазовиќ и српскиот патријарх Порфириј

Црна Гора Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ги потврдил претходните ставови за спроведување на темелниот договор со кој државата Црна Гора треба да ги прецизира имотноправните...

Кредит од 100 милиони евра за надминување на енергетската криза

Европската банка за обнова и развој официјално објави дека е започнато администрирањето на заемот од 100 милиони евра за АД ЕСМ за надминување на...

Во неформалниот сектор се вртат 250 милиони евра

Во истражувањето за тоа колкава е сивата економија во Македонија и како економските политики се одразуваат врз неа, се наведува дека изминативе години има...

Навредите, омаловажувањата и уривањето на достоинството не се одлика на интегративност

Пораката од европската влада, односно Европската комисија (ЕК) до нашата земја за „конструктивност“, експресно се минира во практика од страна на првиот човек на...

Со надежите за нов водовод се крпат дупките во стариот

Од она што можеше да се види на ридот над селото Каратманово јасно е само дека се гради, а како и кога ќе биде...