Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25518)

Балканските земји бараат изземање од нафтеното ембарго на ЕК!

Земјите од регионот ќе се соочуваат со сериозни предизвици, по примената на ембаргото за увоз на руски гас и нафта, а Бугарија и Грција...

Македонија некогаш имаше ХИВ, но тоа не е оној што јавноста...

Помладите сигурно не знаат, но повозрасните, веројатно, ќе се сетат на индустрискиот комплекс, сега целосно запуштен, што се наоѓа на влезот на територијата на...

Квалификувано мнозинство наспроти консензуалното одлучување

Дека има промени во размислувањата на европските политичари во кој правец треба да се движи Европската Унија покажува и последното искажување на италијанскиот премиер...

Црните овци на ЕУ како пример од соседството за Македонија?!

Какви демократски стандарди презентира ЕУ за Македонија, кога нив не ги исполнуваат ни нашите најблиски ЕУ-соседи, кои треба да бидат најблизок пример и модел...

Спортски вести

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ За финалистите по околу 20.000 билети Навивачите на Ливерпул и на Реал Мадрид ќе добијат по 19.618 билети за финалето на фудбалската Лига...

Рекордна гледаност на женските спортски натпревари во 2022 година

ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Рекордни 15,1 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале женските спортски натпревари во првите три месеци од 2022 година. Таа бројка е...

Мајами ќе дебитира во Формула 1

Мајами е 11-та различна локација на која ќе се вози трка во САД (првата беше Индијанаполис во 1950 година), вкупно 77. во историјата на...

Стратегиите за зелени технологии наспроти зелените оази

На Брисел му е потребен литиумот за да ги зголеми употребата на обновливи извори на енергија и производството на електрични возила, но локалните жители...

Мурињо и Феенорд во трка за европски хет-трик

Тренерот на Рома, Мурињо, има трофеи од два европски купа, а досега три различни пехари на УЕФА освоиле Трапатони и Латек. Феенорд, на европската...

Климатизерите во јавните установи ќе ладат и ќе греат помалку

Со намалувањето на употребата на климатизерите, Владата има цел да заштеди четири милијарди кубни метри гас оваа година Италијанската влада најде начин како да штеди...