Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25481)

Зошто не треба да ставите огледало во ходникот?

Според филозофијата на фенг шуи, сите предмети во вашиот дом имаат свое енергетско поле, кое може да биде позитивно или негативно. Некои од тие...

Принцот Чарлс сака да смести бегалци од Украина на своите имоти

Принцот Чарлс сака да им ги отстапи своите имоти во Шкотска на украинските бегалци, но и да ги вработи. Неименуван извор за британските медиуми...

Уметник прави илустрации со храна и секојдневни предмети

Кристијан Менса е уметник од Прага што со години ги забавува своите следбеници на неговиот профил на Инстаграм со забавни комбинации на илустрации и...

Сезоната на алергии на полен може да почне 40 дена порано

Една нова студија објавена во списанието „Нејчр комуникејшнс“, спроведена од Универзитетот во Мичиген, покажа дека сезоната на алергии на полен може да започне до...

Како психотерапевтите ја надминуваат осаменоста?

Многумина од нас се чувствуваат изолиранo од светот, барем одвреме-навреме, а и психотерапевтите не се исклучок. Во следните редови откријте како психотерапевтите и нивните...

Поврзување на Софија и Скопје виа Пекинг!

Новонастанатата состојба на меѓународна сцена, по руско-украинскиот конфликт и особено по заглавувањето на процесот на проширување на Европската Унија, го отвора прашањето за тоа...

Источниот сосед пак тропа на погрешна врата

Френсис Фукујама, истакнат американски политиколог, експерт и филозоф, неодамна изјави дека една поголема земја се обидува да го негира македонското право да го одреди...

Бугарија го искомпромитира Советот на Европа

Шеснаесетгодишното одолжување, всушност, избегнување од страна на Бугарија да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права, на некој начин може да се...

Децата бегалци од Украина се во опасност да станат жртви на...

Алармантно укажување на еврокомесарот за миграција „Децата што бегаат од Украина поради актуелната ситуација се во опасност да станат жртви на трговија со луѓе“, изјави...

Патнички авион со 132 лица се урна и се запали во...

Кина Патнички авион на компанијата „Чајна истерн ерлајнс“ со 132 лица се урна во јужна Кина, соопштија кинеските воздухопловни власти. Авион од типот „боинг 737“,...