Ознака: џорџ флојд

Убиецот на Џорџ Флојд се жали на неправедно судење

Дерек Човин, поранешниот полицаец од Минеаполис, осуден за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, ќе поднесе жалба на обвинението. Осудениот Човин тврди дека имало неколку проблеми...

Америка го осуди убиецот, но не го смени системот

Поранешниот полицаец Дерек Шовен беше осуден на затворска казна од 22 и пол години поради убиството на Џорџ Флојд во мај минатата година, што...

Мајката на полицаецот Шовен стравува дека тој нема да излезе жив...

Мајката на поранешниот полицаец Дерек Шовен, кој беше осуден на 22 и пол години затвор за убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд, изјави дека се...

Обвинителството побара 30-годишна затворска казна за убиецот на Џорџ Флојд

Обвинителите побараа затворска казна од 30 години за поранешниот американски полицаец Дерек Шовен, прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, пренесува „Би-би-си“. Убиството на...

Случајот на Флојд меѓу ретките во кои американските полицајци беа осудени...

Прогласувањето на Дерек Шовен за виновен за сите обвиненија на рочиштето во Минеаполис е редок случај во кој американски полицаец одговара за убиство на...

Дерек Шовен прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд

Поранешниот полицаец Дерек Шовен е прогласен за виновен за сите обвиненија на денешното рочиште во Минеаполис, објавија американските медиуми. Дванаесетчлената порота го прогласи Шовен за...

Шовен ги прекршил полициските прописи при апсењето на Флојд

Според сведочењето на шефот на полицијата во Минеаполис Шефот на полицијата во Минеаполис, Медарија Арадондо, сведочеше на судењето на поранешниот полицаец Дерек Шовен, кој е...

Можат ли САД да обезбедат фер судење за Дерек Шовен?

Постапувањето на поранешниот полицаец Дерек Шовен при апсењето на Џорџ Флојд, ќе биде главна тема во стратегијата на одбраната и на обвинителството на судењето...

Семејството на Флојд очекува правда на судењето за убиството во Минеаполис

Во Минеаполис започнува судењето на поранешниот полицаец Дерек Шовен, кој е обвинет за убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд, пренесуваат светските медиуми. За време на судењето...

Минеаполис ќе плати отштета од 27 милиони долари на семејството на...

Градот Минеаполис ќе плати 27 милиони долари за подмирување на барањата од тужбата на семејството на Џорџ Флојд – Афроамериканец кој беше убиен од...