Ознака: јубилеј

Прилепска пиварница одбележа 100-години постоење

За да го одбележи својот 100-годишен успех, Прилепска Пиварница вчера организираше настан во хотелот „Мериот“. Компаниите во Македонија што се фалат со стогодишнини се реткост,...

Османи по повод 55 години МНР: Членки сме во сите важни...

И покрај условеноста од комплицираните регионални и меѓународни случувања успеавме Северна Македонија да ја поставиме на пиедесталот на меѓународната сцена како активен, доверлив и...

Четириесет години Цветин ја шири хуманата порака на Мајка Тереза

ЈУБИЛЕЈ „Драги Живко. Ти благодарам за твоето љубезно писмо и прекрасната слика. Имаме наши сестри во Скопје и ако појдеш до нив сигурна сум дека...

Притисокот врз судската власт мора да престане, за судиите да можат...

Притисоци врз судската власт во Македонија е нешто што мора да престане. Судиите мора да бидат ослободени за да можат да го практикуваат правото....

Одбележани 70 години постоење на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков”,...

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков" од Скопје (ИМЈ) со отворени денови обележува два јубилеи - 70 години од неговото основање и 120 години...

Градинката „Наша иднина“ од Прилеп одбележи 55 години постоење

ЈУБИЛЕЈ Под мотото „Секое дете е различен цвет во овој свет“, во големата сала на центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, се одржа свечена...

„Алкалоид“ одбележа јубилеј – 45 години од постоењето на „Бекутан“

Фармацевтската компанија „Алкалоид“ денеска одбележа 45 години на еден од своите најпрепознатливи брендови, колекцијата производи за деца „Бекутан“. Менаџерот на компанијата Живко Мукаетов рече дека...

„Битолски весник“, денес слави 59 години од првиот број

„Битолски весник“, најстариот локален печатен медиум не само во Битола, туку и во државата, денес, сабота на 29 април, го одбележува својот голем и...

Тутунски комбинат Прилеп одбележува 150 години постоење

Македонската компанија Tутунски комбинат Прилеп, една од најстарите на Балканот, годинава одбележува голем јубилеј – 150 години постоење. Денеска при тоа со пригодни манифестации...

Голем јубилеј – половина век од отворањето на Лекторатот по македонски...

50 години од отворањето на првиот лекторат по македонски јазик надвор од некогашната југословенска држава Голем јубилеј за македонистиката и за македонската држава – половина...