Ознака: јаглен

Додека Полска гради нуклеарна централа, ќе може да користи електроцентрали на...

ЕУ ќе мора да ги прошири регулативите што ѝ дозволуваат на Полска да субвенционира електроцентрали на јаглен по 2028 година, бидејќи мора да го...

ЕБОР ќе го поддржи планот од 4 милијарди евра за Македонија...

Меѓународните кредитори, вклучително и Европската банка за обнова и развој и Светската банка, го поддржуваат планот од 4 милијарди евра (4,35 милијарди американски долари)...

Јагленовиот систем во рудникот “Суводол“ преместен за еден километар

По речиси триесет години работа во РЕК “ Битола “ целосно е преместен јагленовиот систем во површинскиот коп во Рудникот “Суводол“. - Јагленовиот систем, кој...

Ќе има ли европски пари за работниците во бугарската индустрија за...

Загрозени приливи од 800 милиони евра од ЕУ за Бугарија поради тромавата бугарска државна администрација Бугарската држава се соочува со голема веројатност да изгуби стотици...

Светската потрошувачка на јаглен оваа година ќе биде најголема досега, тврди...

Глобалната потрошувачка на јаглен оваа година ќе биде најголема досега, и доколку не се интензивираат напорите за транзиција кон економии со ниска потрошувачка на јаглерод, таа ќе остане...

Британците им го продолжуваат животниот век на електроцентралите на јаглен

Поради студот што ја зафати Британија деновиве, Лондон даде известување до своите граѓани дека се ставаат „во состојба пред старт“ две термоцентрали на јаглен,...

Локванец: Подготвени сме да одговориме на потребите за зголемен транспорт на...

„ЖРСМ – Инфраструктура“ во целост стои на располагање на државата за транспорт на големи количества на јаглен или друг тип на енергенси, потребни за...

Поради обилниот дожд, во прекин ископот на јаглен во РЕК Битола

Багерот 630/2 кој врши ископ на јаглен на најдолната точка во Рудникот ПЈС Суводол во РЕК Битола од попладнево е во краткотраен прекин заради...

Косово и Македонија преговараат за размена на јаглен и струја

Извршниот директор на Косовската енергетска корпорација (КЕК), Нагип Красниќи најави дека наскоро ќе биде објавен тендер за продажба на јаглен, а дека меѓу...

Прв смртен случај од мајмунски сипаница во Европа

Министерството за здравство на Шпанија вчера го потврди првиот смртен случај од мајмунски сипаници во земја, што е прв смртен случај во Европа и...